KV7: Računalniška omrežja in ROID

Naziv šoleEnotna identifikacijaSpletna stran šoleSpletna učilnicaOblačne storitveUpravljanje VIZ
OŠ Danila
Lokarja
sio.mdmWordPressArnes učilnice/eAsistent
OŠ Milojke
Štrukelj
sio.mdm WordPressArnes učilnice/eAsistent
OŠ Šturjesio.mdm WordPressArnes učilniceEduroamLo.polis
OŠ Colsio.mdm WordPressArnes učilnice/eAsistent
OŠ Idrijasio.mdmWordPressArnes učilniceOffice 365Lo.Polis

Vse zgoraj naštete šole uporabljajo enotno identifikacijo sio.mdm. Ravno tako vse šole uporabljajo WordPress za spletne strani in spletne učilnice Arnes. OŠ Šturje uporablja oblačno storitev Eduroam, OŠ Idrija uporablja Office 365, medtem, ko pri drugih šolah tega podatka nisem zasledila. OŠ Danila Lokarja, OŠ Milojke Štrukelj ter OŠ Col uporabljajo eAsistent za upravljanje VIZ, medtem ko OŠ Šturje ter OŠ Idrija uporabljata storitev Lo.Polis.

Refleksija

Katera znanja potrebuje ROID?

ROID mora imeti obširno znanje glede uporabe storitev. Poznati mora vse storitve, ki jih uporablja šola, kot je enotna identifikacija (sio.mdm), orodja za spletne strani (WordPress), znati mora upravljati in urejati spletne učilnice, poznati mora uporabo oblačnih storitev ter spletne šolske redovalnice (eAsistent, Lo.Polis). Poleg tega pa mora biti ROID odprt za nova znanja, se stalno izobraževati ter iskati možne novosti ter izboljšave.

S kom mora ROID sodelovati na šoli in na kakšen način?

Zaradi starejšega ter digitalno (manj) neizobraženega kadra, bo ROID večkrat preobremenjen. Pripravljen mora biti sodelovati z učitelji ter ostalimi zaposlenimi na šoli, posebej z ravnateljem s katerim se dogovarja o nalogah ter potenčnih spremembah. Pripravljen mora biti sodelovati tudi pri izvedbi učno-vzgojnega procesa pri tistih predmetih, kjer učitelji še ne zmorejo sami izvajati pouka z uporabo računalnika. Sodelovati pa mora tudi z učenci, saj je ROID (načeloma) tudi učitelj računalništva.

Kakšen je temeljni namen uporabe storitev?

Uporaba storitev pomeni hiter dostop do informacij, hitra komunikacija med učitelji, starši ter učenci (e-Asistent, Lo.Polis). Hitro posredovanje ter dostop do gradiv (preko spletnih učilnic), obveščanje, objava novic, dogodkov (preko spletnih strani). Prednost uporabe storitev je tudi to, da so vse informacije zbrane na skupnem mestu.

Moje mnenje

Moje osebno mnenje je, da je uporaba storitev zelo priročna, saj omogoča hitro širjenje gradiv, obvestil. Uporaba storitev je varna, če jo primerno zaščitimo. Na primer ocene so zbrane v e-Asistentu in ni več fizičnih redovalnic, ki bi se lahko uničile ali izgubile.
Pri tem pa veliko vlogo igra ROID, saj je on tisti, ki ostale delavce šole o uporabi storitev poduči, hkrati pa jih nauči njihove varne ter uspešne uporabe.

Računalniška omrežja in ROID © 2022 by Tina Semič is licensed under CC BY-ND 4.0