Digitalni odtis in identiteta

Digitalna identiteta zajema vse naše osebne podatke(ime, priimek, naslov, starost, …) kot tudi naš IP naslov in ID naslov. Zaradi tega se je potrebno zavedati, da je varovanje teh podatkov zelo pomembno. Potrebno je paziti kaj počnemo na spletu oziroma moramo se zavedati, da z brskanjem po spletu, objavljanjem fotografij na družabnih omrežjih in deljenjem lastnih mnenj  ustvarjamo lastno digitalno identiteto. Na to pa moramo biti pozorni, zato ker lahko naša digitalna identiteta vpliva na našo kariero oziroma možnost zaposlitve. Digitalni odtis pa je pot do podatkov, ki jih puščamo na spletu. Loči se na pasivni in aktivni odtis. Pasivni odtis je, ko se podatki on nas zbirajo brez naše vednosti, aktivni digitalni odtis pa je, ko podatke razkrijemo po lastni želji oziroma se odločimo, da jih bomo razkrili. Učitelji računalništva imajo pomembno vlogo pri osveščanju učencev in staršev o vplivu digitalne identitete in digitalnega odtisa na učenca.  Učitelji morajo učencem razložiti in jih opozoriti o vplivu digitalne identitete in odtisa na njihovo življenje. Naučiti jih morajo tudi kako zavarovati svojo digitalno identiteto pred zlorabami. Seveda je sodelovanje med učiteljem in starši v tem primeru zelo pomembno. S tem sodelovanjem lahko dosežemo, da tudi starši pazijo na digitalno identiteto svojih otrok in jih s tem varujejo pred nevarnostmi. Seveda pa s tem dosežemo tudi, da se starši zavejo kako lahko vplivajo na digitalno identiteto otroka.

Reflektivno razmišljanje o digitalnem odtisu in identiteti

Menim, da sta digitalna identiteta in odtis nekaj o čemer ne razmišljamo prav pogost, ko smo na spletu in to velja za mlade, učence ali starše. Digitalna identiteta in odtis lahko zelo vplivata  na prihodnost učencev. Zaradi tega jih je potrebno seznaniti z vplivom digitalne identitete na njihove možnosti zaposlitve ter na na nevarnosti oziroma zlorabe njihove identitete. Učence je potrebno naučiti oziroma jih privesti do tega, da se zavejo in začnejo razmišljati o svojih dejanjih na spletu, da z njimi nebi oškodovali svoje prihodnosti. To tematiko pa je potrebno predstaviti tudi staršem, saj se tudi oni velikokrat ne zavedajo vpliva, ki ga imajo na otrokovo digitalno identiteto ter digitalni odtis. Starše bi bilo potrebno s tem seznaniti že, ko otroke vpišejo v vrtec. S tem bi se starši že zelo zgodaj seznanili o vplivu digitalne identitete ter tudi o tem, da  z objavljanjem fotografij ali posnetkov otrok odvzamejo možnost otroku o lastni odločitvi o objavljanju. S sodelovanjem učiteljev ter staršev bi lažje otroke usmerjali k bolj zavestnemu iskanju na spletu. S tem bi otroke zaščitili pred raznimi zlorabami. Menim, da bo trajalo nekaj časa preden se bomo zavedali pomembnosti poznavanja digitalne identitete in digitalnega odtisa. To se vidi predvsem v majhne številu izvedb delavnic o varstvu na spletu in tudi majhnemu številu udeležb staršev.

Viri

Zavod Republike Slovenije za šolstvo. (11.3.2019). Tema meseca: digitalna identiteta. https://www.zrss.si/objava/tema-meseca-digitalna-identiteta

Safe.si. Spletni ugled. pridobljeno 19.3.2019. https://safe.si/nasveti/moja-identiteta-in-zasebnost/spletni-ugled

TelekomSlovenije Tehnik. (27.5.2015). Malčki in tehnologija – digitalni odtis in varnost. https://tehnik.telekom.si/novice/Malcki-in-tehnologija-digitalni-odtis-in-varnost