UREJANJE BESEDIL

SPLOŠNI CILJI:

• pridobivajo temeljna znanja, spretnosti in navade za učinkovito ter uspešno uporabo sodobne računalniške tehnologije za zadovoljevanje svojih in družbenih potreb
  • oblikujejo stališča do pridobljenih informacij in krepijo merila za doživljanje ter vrednotenje lepega
  • razvijajo sposobnosti za učinkovito in estetsko oblikovanje informacij
  • razvijajo pravilen odnos do varovanja lastnine (avtorske pravice) in osebnosti (zaščita podatkov)
  • bogatijo svoj jezikovni zaklad in skrbijo za pravilno slovensko izražanje

OPERATIVNI CILJI:

• izbrati ustrezen računalniški program in ga zagnati v grafičnem operacijskem sistemu
  • v programu izbrati in uporabiti ustrezen ukaz
  • z urejevalnikom besedil napisati krajše besedilo in ga oblikovati
  • shraniti izdelek na disk in ga natisniti

SPECIALNO DIDAKTIČNA PRIPOROČILA:

• spoznati pomen in vlogo urejevalnikov besedil
  • obdelajo, oblikujejo, predstavijo aktualne informacije, ki jih zanimajo pri delu doma, v šoli in pri zabavi
  • učenke in učenci spoznavajo in vrednotijo merila in postopke za uspešno in učinkovito obdelavo, oblikovanje in predstavitev informacij z računalniki
  • v skupinah in individualno z računalniki izdelajo različne izdelke
  • izdelajo in oblikujejo pisni dokument z vsebino po lastni izbiri (npr. kuharsko knjigo, zbirko pesmi itd.) in ga predstavijo sošolcem oziroma sošolkam, ki prejeto informacijo ovrednotijo
  • učencem in učenkam učitelj ne vsiljuje lastnih zamisli in predlogov, ampak jih spodbuja k iskanju izvirnih rešitev

OCENJEVANJE:

Pri predmetu dobi učenka oziroma učenec najmanj eno ustno oceno in eno oceno izdelka.

Pri ustnem ocenjevanju vrednotimo uporabo znanja in razumevanje osnovnih zakonitosti uporabe računalnika, uspešnost vrednotenja in zagovarjanja uporabljenih postopkov in samostojnost pri uporabi računalnika. To ocenjevanje izvedemo s pogovorom med izdelavo izdelka.

Pri ocenjevanju izdelka vrednotimo uporabo znanja in razumevanje osnovnih zakonitosti uporabe računalnika, kakovost izvedene predstavitve in učinkovitost uporabe informacijskih tehnologij. Pri tem ocenjujemo, kako učenec oziroma učenka obdeluje podatke z računalnikom, pripravi in izvede predstavitev izbrane informacije, vrednoti uporabljene podatke in razlaga dobljene rezultate.

KATALOG ZNANJA:

minimalno znanje:
  • zagnati program v grafičnem okolju
  • z urejevalnikom besedil napisati krajše besedilo
  • vriniti sliko v besedilo
  • v obravnavanem programu izbrati ustrezen, a poznan ukaz
temeljno znanje:
  • v obravnavanem programu uporabiti ustrezen ukaz
zahtevnejše znanje:
  • inovativno predstaviti informacijo z več podatki

IZBRANI UREJEVALNIKI:

• Microsoft Word
  • TeXworks
  • WPS Office Free
  • Google Docs

Microsoft Word

• sicer plačljiv program v okviru Microsofta, vendar ga šolam financira ministrstvo in je tako za šolstvo “zastonj”
  • slovenščina
  • enostaven za uporabo

TeXworks

• dostopen brezplačno, brez prijave
  • slovenščina
  • uporablja se za enostavnejše urejanje matematičnih besedil (formule, dokaze, …)
  • pretvarja v .pdf obliko
  • nekoliko zahtevnejši

WPS Office Free

• zastonj, vendar vključuje reklame
  • angleščina
  • izgleda skoraj enako kot Microsoft Word
  • vključuje 1 GB prostora za shranjevanje v oblaku
  • podpira skoraj vse formate
  • mobilna aplikacija za Android ali iOS, kjer lahko urejamo ali napišemo nov izdelek

Google Docs

• spletna oblika Microsoft Word, prijava z e-mailom
  • preprosta angleščina
  • preprosta uporaba
  • omogoča urejanje večih skrbnikov hkrati
  • dostop preko telefona

UPORABNE POVEZAVE:

IZDELEK:

Učenci izdelajo zloženko za predstavitev svojega domačega kraja in jo ustrezno oblikovno uredijo.