Digitalni odtis in digitalna identiteta

Pojem digitalni odtis je močno povezan z varnostjo in zasebnostjo svojih podatkov. Zavedati se moramo, da vsaka objava na spletu prispeva k naši digitalni identiteti, tako pasivno, posredno preko objav drugih oseb ali aktivno, ko digitalni odtis namerno puščamo sami z deljenjem osebnih podatkov in informacij na spletu. Tako se zbira veliko podatkov o sebi, ki omogočijo drugim, da si lažje ustvarijo sliko o nas. Zato je pomembno, kakšne vrste informacij delim, s kom jih delimo, ali je vsebina primerna itd. Dobro je, da se sami zavedamo možnih posledic ter to znanje prenesemo tudi na otroke, ki aktivno uporabljajo splet in družabna omrežja. Pozorni moramo biti na zaščito zasebnosti na spletu, saj za seboj puščamo elektronske sledi in naše objave dolgo ostanejo na spletu, kjer jih lahko vsakdo vidi tudi, če smo jih izbrisali, saj ne vemo kam vse se je razširilo. To prinese različna tveganja od zlorabe osebnih podatkov, nadlegovanja, nezaželenih odzivov in kontaktov do kraje identitete idr. Preden objaviš, pomisli na primernost vsebine, da te bo prikazala v dobri luči in posledice ne bodo negativne, premisli, kako bodo objavo sprejeli drugi, skrbno preberi navodila, funkcije in pogoje uporabe družabnega omrežja, seznani se z pogoji zasebnosti, poskušaj pa se izogniti objavljanju fotografij, na katerih so prepoznavni osebni podatki, kot je šola, lokacija, naslov, telefonska številka… Ob vsem tem pa ne smemo pozabiti tudi na spletni ugled drugih. Tako na primer brez dovoljenja fotografije prijatelja ne smeš deliti. Dobro je tudi premisliti, kaj komentiraš ali napišeš na splet o nekom drugem.

Strinjam se, da internet lahko izraža moj odsev. Vse slike in objave prispevajo k moji digitalni identiteti in spletnemu ugledu, zavedam pa se, da lahko določene informacije ostanejo na spletu za vedno, saj so mi to že ob registraciji v prva družabna omrežja obrazložili starši. Sprva temu nisem ravno verjela, še sedaj nisem bila točno prepričana v to, dokler nisem v brskalnik vpisala svoje ime in videla vse objave tudi izpred nekaj let. Zato je zelo pomembno, da otroke in nasploh nove uporabnike dobro seznanimo, kakšne vsebine je primerno deliti, kdo jih lahko vidi, kako si nastavijo zasebnost, poudarimo možne posledice na različnih področjih kot so socialno, šolsko, družbeno, zaposlitveno, pravno itd. Pomembno je, da razumejo vse nastavitve, funkcije in pogoje uporabe družabnih omrežij ter poskrbijo tudi za digitalni ugled drugih, saj lahko le tako preprečijo neprijetne situacije, ki so velikokrat težje rešljive in se izognemo raznim vrstniškim nadlegovanjem, nezaželenim odzivom in kontaktom. Ob vsem tem pa menim, da deljenje lokacije povzroča problem, katerega se manj zavedajo tudi odrasli, že izkušeni uporabniki. S tem ne želimo prenehati, saj radi z drugimi delimo, kje na na primer počitnikujemo, hkrati pa takšna dejanja prinaša posledice, na katere kasneje težko vplivamo.