6. KV: OBLIKOVANJE BESEDIL IN DELO S PODATKI V OBLAKU

• Kaj pokriva učni načrt za Računalništvo v okviru teme oblikovanja besedil in delo s podatki? Kratek opis.

Z oblikovanjem besedil in delom s podatki se učenci srečajo v 7. razredu pri predmetu Urejanje besedil. Operativni cilji, ki naj bi jih učenci dosegli v tretji triadi na področju oblikovanja besedil in dela s podatki v oblaku so:

• predstaviti informacijo z več podatki
  • izbrati ustrezen računalniški program in ga zagnati v grafičnem operacijskem sistemu
  • v programu izbrati in uporabiti ustrezen ukaz
  • izdelati svoje področje, ga preimenovati in zbrisati
  • z urejevalnikom besedil napisati krajše besedilo in ga oblikovati
  • z risarskim programom izdelati računalniško točkovno sliko in jo vriniti v besedilo
  • shraniti izdelek na disk in ga natisniti
  • poslati sporočilo po elektronski pošti in na prejeto sporočilo odgovoriti
  • uporabiti pregledovalnik za internet
  • prepisati datoteke iz ene računalniške enote na drugo
  • opisati področja, kjer so uporabljali računalnik
  • Katere medpredmetne povezave je smiselno načrtovati pri izvedbi (naštejte vsaj tri konkretne primere)?

Pri izvedbi pouka lahko načrtujemo različne medpredmetne povezave. Najbolj pogosta je slovenščina, saj morajo učenci pri tem predmetu napisati projektno nalogo, pri kateri morajo upoštevati slovnična in pravopisna pravila. Likovno bi vključili zaradi samega oblikovanja naloge, vključevanja fotografij in izdelave računalniške točkovne slike. Temo naloge lahko povežemo z zgodovino, geografijo ali glasbeno umetnostjo.

• Kako bi lahko temo aktualizirali in kakšen doprinos bi takšna aktualizacija imela za učence? Npr. s sodobnejšimi storitvami.

Aktualna je uporaba Office 365 oblačnih storitev, v sklopu katerih je na voljo cela vrsta aplikacij, med drugim Word, Excel, Outlook in PowerPoint. Poleg dostopa do naštetih aplikacij omogoča tudi skupno delo na dokumentih, ki je zelo uporabno za skupinsko delo v šolah. Prav tako pa učencem omogoča, da dokument, ki ga oblikujejo v šoli pregledajo in dopolnijo doma.

• Katera znanja potrebujejo učenci iz tega področja in zakaj? Vaše mnenje, ki naj bo argumentirano.

Učenci nujno potrebujejo znanje iz urejanja besedil v programih kot so Word, Excel in Powerpoint. To dandanes potrebujejo skoraj pri vsakem delu, ki ga bodo opravljali. To znanje jim pride prav že v času šolanja, saj morajo izdelati veliko seminarskih nalog, projektih nalog in poročil.

To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.