KV4: Multimedija in ROID

Šolski glas by domy is licensed under CC BY 4.0

Delo ROID-a

Delo ROID-a je poznavanje vseh naprav in programske opreme, ki se jo uporablja pri pouku. Tako lahko pomaga učiteljem, ko česa ne znajo ali pa je prišlo do kakšne napake. Lahko potem tudi pomaga učencem, ko česa ne znajo in jim učitelji tega tudi ne znajo razložiti. ROID se mora tudi stalno dodatno izobraževati iz področja računalništva, saj se od njega pričakuje, da pozna vsako napravo na šoli, kar vključuje tudi naprave, ki jih je šola na novo kupila. ROID mora tudi znati koordinirati uporabo IKT med učitelji in učenci.

Refleksija

Dandanes se od šolskega ROID-a velikokrat pričakuje preveč. Učitelji pričakujejo, da zna magično opraviti vse težave, ki se tičejo računalnika. Veliko jih tudi pričakuje, da je vedno prost in jim lahko takoj pomaga, ko pride do težav na računalniku in hkrati uči IKT. Pogosto ima vsaka šola le enega ali dva ROID-a za vse, kar je na večjih šolah lahko problem, saj se od njih pričakuje, da odpravljajo vse računalniške težave in učijo IKT. Zato velikokrat delajo več, kot bi v resnici morali. Na srečo zgleda, da se bo to spremenilo, saj prihaja do sprememb. Po novem naj bi bilo delo ROID-a le 25 % učenja, vse ostalo pa naj bi bile ostale zadolžitve, kar je bolje, kot je bilo prej.