Oblikovanje besedil in delo s podatki v oblaku – Refleksija

Učni načrt za računalništvo v okviru teme oblikovanje besedil in delo s podatki narekuje, da morajo učenci znati naslednje:

• v obravnavanem programu uporabiti ustrezen ukaz
  • prepisati datoteke iz ene računalniške enote na drugo
  • predstaviti informacijo z več podatki
  • našteti različne načine zapisa podatkov
  • iz informacije izluščiti dejstva
  • z urejevalnikom besedil napisati krajše besedilo
  • vriniti sliko v besedilo
  • v obravnavanem programu izbrati ustrezen, a poznan ukaz
  • shraniti izdelek na disk in ga natisniti
  • izdelati svoje področje, ga preimenovati in zbrisati
  • izbrati ustrezen obravnavan računalniški program
  • uporabiti brskalnik za internet

Dodatna znanja višjega nivoja vključujejo še:

• poslati sporočilo po elektronski pošti
  • odgovoriti na prejeto sporočilo
  • napisati algoritem, ki reši preprost vsakdanji problem
  • izdelati in spremeniti preprost računalniški program
  • inovativno predstaviti informacijo z več podatki

Medpredmetno povezovanje je smiselno pri tako rekoč vseh predmetih. Najbolj blizu vidim sodelovanje pri fiziki, še posebej pri eksperimentalnem delu, pri biologiji za ugotavljanje rasti neke rastline ali bakterij ter pri pouku športne za obdelavo podatkov na primer metov na koš. Vse dane dejavnosti se vežejo na vsakdanjo uporabo Excel tabel in hkrati kažejo uporabo le teh v življenjskih, tudi izven šolskih situacijah.

Kar se aktualnosti tiče se mi zdi najbolj vsakdanja uporaba Office 365 oblačnih storitev ter shranjevanja zadev na oblaku. Zelo smiselna se mi zdi vpeljava shranjevanja podatkov na oblak tudi med poukom, kjer hkrati s tem zmanjšamo porabo prostora na računalniku in hkrati omogočamo dostop do podatkov iz vseh računalnikov. Sam bi osebno vpeljav tudi shranjevanje na interen server v na primer računalniški učilnici.

Mislim, da so ključna znanja iz tega področja poznavanje glavnih storitev za urejanje besedil, kot so Word in Excel. Tega znanja je po mojem mnenju največ pristnega za danes a mislim, da je narobe zastavljeno. Ne vidim namena pisanja neke vrste seminarskih nalog, ki v bistvu pomenijo le »copy – pastanje« člankov Wikipedije v Word. Potrebno je naučiti otroke dejanskega urejanja besedil, kot je učenje postavitve Word dokumenta.  Tu najbolj vidim recimo učenje pisanja Word dokumenta, da se kazalo slik, kazalo vsebine in podobno dela avtomatično in ne ročno. Treba je naučiti, kako spremeniti začetno stran, kako se dela sklice, glavo, nogo, oštevilčevanje ipd. Podobno vidim uporabo funkcij v Excelu in  delanje pametnih tabel. Pri delu podatkov sem menja da se to znanje dela posredno z drugimi dejavnostmi in ne rabijo posebne obravnave. Tu še posebej mislim pisanje sporočil po e-pošti, shranjevanje na različna mesta in podobno.