Digitalni odtis in digitalna identiteta

Večina uporabnikov spleta, sploh mlajši pripradniki te skupnosti, učenci, ne vedo, kako ob vsakem novem uporabniškem profilu na družabnih omrežjih in klepetanju prek spleta  oddajajo zasebne podrobnosti o sebi. Ne zavedajo se, da se vsi podatki, ki jih javno delimo shranjujejo in oblikujejo našo digitalno identiteto, katero lahko uporabijo večja podjetja, da tržijo naše podatke, predvsem pa je problem v tistih, ki bi z našimi podatki lahko ravnali zlonamerno. Sam digitalni odtis sicer predstavlja pot do podatkov, ki jih lahko nevede puščamo za sabo pri uporabi digitalnih storitev. Digitalni odtis je lahko aktiven ali pa pasiven. Razlika pa je v tem, da se pri pasivnem digitalnem odtisu zbirajo podatki o uporabniku brez njegovega sodelovanja, medtem, ko pri aktivnem odtis puščamo mi sami, ko delimo informacije o sebi. Moramo pa vedeti, da nismo samo sami odgovorni za svojo digitalno identiteto, saj na njo lahko vplivajo tudi drugi ljudje, ki nas označujejo v objave, objavljajo naše slike brez privolitve, itd. To lahko počno že starši otrok, ki veselo objavljajo slike iz počitnic, hvalijo otroka prek družbenih omrežjih in mu s tem gradijo že digitalno identiteto brez njegove privolitve. Starši morajo razmišljati ali bodo otrokom, ko bodo večji te slike všeč ali bi si želeli, da bi jih lahko izbrisali, kar pa seveda ni mogoče, če zraven ko objavijo sliko še razkrijejo njegovo ime, rojstni dan, itd.

Sama menim, da je premalo osveščenosti o digitalni identiteti in odtisu. Sama družabna omrežja se množijo, uporabnikov je vedno več, med katerimi pa seveda prevladujejo mlajši, kateri ne razmišljajo, kako njihovo vsakdanje klepetanje s prijatelji, objavljanje slik iz zabav uničuje njihovo digitalno identiteto. Pozvala bi vse učitelje, da otroke opozarjajo o varni uporabi spleta. Otroci se morajo zavedat, da jim lahko vsaka napačna objavi uniči možnost za zaposlitev, njihov ugled in nenazadnje njihovo življenje. Nemalokrat na dan pricurljajo informacije, za katere si ljudje ne želijo, da bi bile javne, in si želijo, da bi lahko spremenili narejeno. Za začetek otroke najprej moramo naučiti, da ne razkrivajo osebnih podatkov, sploh pa ne osebnih podatkov drugih ljudi. Natančno naj preberejo v kaj privolijo, ko potrdijo vse pogoje uporabe družabnih omrežij, katere malokdo prebere. Za konec bi pa dodala še: spoštuj zasebnost drugega, tako, kot želiš, da drugi spoštujejo tvojo!

Viri: