Obravnava izbrane programske opreme oz. aplikacij za poučevanje v 3. triletju OŠ

V osnovni šoli lahko, kot učitelji, pri izbirnem predmetu računalništvo, poučujemo urejanje video vsebin v različnih aplikacijah oziroma programski opremi. Za usvajanje digitalnih kompetenc na tem področju lahko za 3. triletje osnovne šole izberete katero izmed naslednjih aplikacij:

1. Canva
  2. Shotcut
  3. OpenCut
  4. Adobe
  5. DaVinci Resolve

V prispevku bom ovrednotila tri izmed teh aplikacij. Kritično bom ovrednotila Canvo, Shotcut in OpenCut. Vse tri aplikacije sem preučila in jih bom v nadaljevanju tudi primerjala med s seboj. Za lažjo predstavo prilagam avtorske posnetke vsakega programa posebej.

Programska oprema za urejanje videov © 2024 by Lina Smrkolj is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Vrednotenje virov bom najprej podala v video zapisu, nato pa si podrobnejšo analizo vsake aplikacije posebej lahko pogledate v zapisani obliki.

Vrednotenje programske opreme za urejanje video zapisov:

Vrednotenje aplikacij za urejanje video vsebin © 2024 by Lina Smrkolj is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednji tabeli pa sem posplošila primerjave med omenjenimi programskimi orodji.

V nadaljevanju sem objavila video, ki je primeren za usvajanje digitalnih kompetenc za učence 3. triletja. V krajšem videu predstavim urejanje video vsebin v Canvi.

Video za usvajanje znanja o urejanju video vsebin v Canvi.  © 2024 by Lina Smrkolj is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Viri:

Učni načrt za izbirni predmet. Računalništvo. (2002). Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo. https://www.gov.si/assets/ministrstva/MIZS/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/izbirni/3-letni-lahko-krajsi/Racunalnistvo_izbirni.pdf