VŠEČ MI JE / NI MI VŠEČ

Miselni vzorec na temo:

Vsakič, ko na splet objavimo informacijo o sebi, izgubimo nekaj svoje zasebnosti. Nekaj objavimo sami, nekaj pa objavijo drugi. V celoti lahko nekdo dobi precej natančno sliko o nas. Enako se zgodi, ko ustvarimo uporabniški profil na družbenih omrežjih, klepetamo z drugimi ali pa ko objavljamo zasebne podrobnosti o sebi. Pomembno je dobro premisliti, preden karkoli osebnega objavimo na internet. Zavedati se moramo, da imamo lahko na podlagi objav hude težave v prihodnosti, posebej pri iskanju službe, saj te objave tam ostanejo za vedno. Digitalni odtis je pot do naših osebnih podatkov, ki jih pustimo pri uporabi digitalnih storitev. Ločimo pasivni in aktivni digitalni odtis. Pasivni digitalni odtis nastane, ko se zbirajo podatki o uporabniku spleta brez njegovega sodelovanja. Aktivni digitalni odtis pa namerno puščamo sami, z osebnimi podatki in informacijami, ki ji delimo na spletu. Pomembno je tudi, da ne pozabimo na spletni ugled drugih. Če nimaš konkretnega dovoljenja, da objaviš fotografijo, potem tega ne smeš narediti. Enako je pri pisanju na splet o nekom drugem.

V današnjem času je spletnega ustrahovanja vedno več in to se moramo zavedati. Vsaka oseba, ki podpira ustrahovanje, bi se najprej morala vprašati, kako bi bilo njej, če bi bila v taki situaciji, da bi jo nekdo ustrahoval. Žrtvam ustrahovanja je vedno težko govoriti o tem, zato se oddaljujejo od družbe in se zapirajo vase. Zelo pomembno je, da žrtev najde pomoč. Če se ustrahovanje dogaja v okolici šole, je prava pomoč učitelj ali pa druga odrasla oseba, ki ji lahko zaupamo. V primeru, da so pri ustrahovanju vključene grožnje, je najbolje obvestiti policijo. Tedaj je dobro imeti shranjena grozilna sporočila. Najboljša rešitev pa je ta, da še pred objavo ali pošiljanjem dobro premislimo o tem, kaj pošiljamo in objavljamo, kakšna vsebina je na slikah ali v komentarjih, ker se teh objav ne da izbrisati in na internetu ostanejo za vedno. Velika past danes so tudi posamezna družbena omrežja, ki jih uporabljamo. Pomembno se je seznaniti s pogoji zasebnosti omrežja, ki ga uporabljamo in na katerem objavljamo. V glavi imejmo, da moramo biti zgled mlajšim otrokom in da moramo na vse načine preprečiti ustrahovanje v spletnem okolju.

Všeč mi je / Ni mi všeč © 2022 by Neva Kumalič is licensed under CC BY-ND 4.0