AKTIVNOST KV2: DIGITALNI ODTIS IN DIGITALNA IDENTITETA
Digitalni odtis predstavlja zbirko vseh sledi, ki jih pustimo za seboj pri uporabi digitalnih storitev na elektronski napravi. Ločimo lahko med pasivnim in aktivnim digitalnim odtisom. Pasivni digitalni odtis nastane, ko se zbirajo podatki o uporabniku spleta brez njegovega sodelovanja (piškotki), medtem, ko aktivni digitalni odtis namerno puščamo sami, z osebnimi podatki in informacijami, ki jih na spletu delimo sami. Med aktivni digitalni vtis spadajo aplikacije kot so Facebook, Snapchat, TikTok, ipd. Vsakič, ko objavimo informacije na spletu, kjer jih lahko vidijo vsi, izgubimo nekoliko svoje zasebnosti in dopolnimo svoj spletni ugled in digitalni odtis. Tudi, ko ustvarimo uporabniške profile na družabnih omrežjih ali klepetamo z drugimi preko spleta, oddajamo nekatere zasebne podrobnosti o sebi. Dobro premislimo, ali res želimo nekaj deliti v tako javnem prostoru, kot je internet. Zavedajmo se, da vse kar delamo na spletu tam ostane za vedno in lahko prinese posledice na različnih področjih, kot na primer pri iskanju službe.
Splet moramo uporabljati premišljeno. Vemo, da nam nudi veliko, a hkrati ima veliko tveganj. Hitro nas lahko zavede in nam da občutek anonimnosti, kar pa ni res. Menim, da bi se morali vsi uporabniki interneta zavedati, da puščamo sledi za seboj in da nismo anonimni, temveč s pomočjo raznih piškotkov puščamo neizbrisno sled. Otroke bi morali, še preden začnejo z spletom, naučiti vsaj osnovna pravila uporabe spleta, jih opozoriti na nevarnosti (spletno nakupovanje, komunikacija, raba gesel), predvsem pa jim pokazati kako se zaščititi. Dobro se lahko zaščitimo z uporabo varnih gesel. Tako geslo mora biti dolgo vsaj 10 znakov, sestavljeno iz malih in velikih črk, številk in posebnih znakov ter na pogled mora izgledati sestavljeno naključno, najbolje je, če so to prve črke besed iz stavka. Za vsako spletno mesto moramo imeti svoje geslo in ga ne smemo deliti z drugimi. Torej učence lahko naučimo o internetu, vendar to ne bo veliko pomagalo, če ga oni ne bodo zavestno in premišljeno uporabljali in bili previdni kaj dajo ven, da bo videl cel svet.
Viri
- Malčki in tehnologija – digitalni odtis in varnost. https://tehnik.telekom.si/novice/Malcki-in-tehnologija-digitalni-odtis-in-varnost
- Spletni ogled. https://safe.si/nasveti/moja-identiteta-in-zasebnost/spletni-ugled
Digitalni odtis in digitalna identiteta by Pia is licensed under CC BY-SA 4.0