OBRAVNAVA IZBRANE PROGRAMSKE OPREME PRIMERNE ZA VIDEO OBDELAVO
Kot učitelji računalništva bomo v tretjem triletju torej v 7., 8. in 9. razredu, bili soočeni s tem, da bomo učenem predstavili multimedijo. V sklop multimedije lahko spada tudi obdelava video posnetkov.
V tej objavi bom ovrednotila 3 programe za obdelavo videov, to so:
- Shotcut
- Canva
- Clipchamp
Programsko opremo bom ovrednotila na podlagi tega obrazca: https://drive.google.com/file/d/1PM2pb9qW8XGJDtAJg3cCoGhfVjewWYom/view
Shotcut
Aplikacija Shotcut je program za obdelavo videov oz. video vsebin. Je brezplačna za uporabo in izvoz datotek in nima vgrajenih nobenih promocijskih oznak oz. ‘water mark-ov’.
V aplikacijo lahko vstavljale BMP,GIF,JPEG,PNG, SVG, TIF in WebP vsebine.
Shotcut omogoča naslednje video učinke:
- Video kompozicija čez video sledi
- Video prehodi: črta, vratca, okvir, ura (radialni), diagonalni, iris, matrica in prehod s prilagojeno gradientno sliko
- Raznolike video filtre(približno 40+ filtrov – vse naštete filtre najdete na povezavi: https://www.shotcut.org/features/ )
Funkcije za obdelavo videa, pa so sledeče:
- Počasno/dolgo pojemanje zvoka in videa s preprostimi drsniki na časovnici
- Preprosto rezanje, kopiranje in lepljenje
- Povleci in spusti datoteke iz upravitelja datotek
- Usklajevanje odsekov videov glede na njihov zvok
- Ločitev in združevanje različnih videov
Moje vrednotenje Shotvcut-a na podlagi obrazca:
Canva
Canva je aplikacija/program/ aplikacija na telefonih, ki se jo lahko uporablja za ustvarjanje različnih vsebin. Poleg video vsebin lahko ustvarimo tudi dokumente, slike in prezentacije. Aplikacija je plačljiva a lahko obvladljiva in omogoča tudi skupinsko urejanje iste datoteke.
Za video urejanje ima Canva naslednje funkcije:
- Krajšanje oz. daljšanje videov
- Video filtri(približno 17)
- Navigacija časovnice
- Izvoz v mp4 formatu
- Funkcija, ki omogoča da se video ponavlja (Loop)
- Upočasnitev ali pospešitev hitrosti videa
Moje vrednotenje Canve na podlagi obrazca:
Clipchamp
Clipchamp je brezplačna vendar doplačljiva aplikacija (teče v brskalniku in v mobilni napravi) s katero se ustvarja in obdeluje videe. Ima estetsko in lahko obvladljivo podobo.
Funkcije, ki jih Clipchamp pokriva so:
- Snemanje videa preko kamere, ekrana(‘screen record’), ekrana in kamere hkrati
- Snemanje zvoka in tudi pretvorba besedila iz pisne oblike v zvočno obliko
- Ima že pripravljene nekatere videe in slike
- Mnogo zanimivih prehodov za prehajanje med posnetki
- Veliko različnih vrst pisav
- Filtri(približno 40)
- Prenos vsebine v mp4 formatu do ločljivosti 1080p
Moje vrednotenje Clipchamp-a na podlagi obrazca:
Končno vrednotenje
1. Snemanje vsebin
Iz vidika snemanja posnetkov je Clipchamp edina aplikacija med danimi, ki to dovoljuje oz. s katero lahko snemamo. Ta opcija dovoljuje uporabniku tudi to izbiro, da mu ni potrebno uvažat datotek in mu je s tem lahko prikrajšana kakšna minuta dela.
2. Finančna dostopnost
Shotcut je edina med danimi programskimi opremami zastonj. Clipchamp je zastonj le do ene mere, saj je potrebno za kakšne dodatne funkcije tudi doplačat. Canva je najbolj finančno zahtevna, saj jo je potrebno doplačat.
3. Učinki in filtri
Vse tri aplikacije imajo mnoge filtre, ki spremenijo videz posnetka. Shotcut ima največ možnosti za izbiro. Mogoče je, da bi to uporabnike zmotilo in bi imel preveč možnosti na izbiro. Clipchamp ima potemtakem najbolj optimalno število filtorv na izbiro, saj jih ni premalo in ni preveč.
4. Izvoz datotek
Vsi 3 programi omogočajo izvoz videa brez dodatnih promocijskih napisov oz. ‘water mark’-ov. Shotcut omogoča izvoz datotek tudi v kakšnih drugačnih kombinacijah kot tudi npr. MP3.
5. Funkcije za obdelavo
Canva je edina, ki ima še kar malo možnih funkcij za obdelavo. Največ jih ima Shotcut. Dobra stran Canve in Clipchampa pa je ta, da imata že naložene neke videe, ki so pripravljeni za uporabo in jih lahko uporabljamo.
Osebno menim, da je Shotcut najbolj primerna oprema za uporabo v šoli. Je brezplačen program in vsebuje veliko različnih funkcij tako za obdelavo kot za dodatne učinke v posnetku. Učenci se lahko z njim naučijo tudi bolj podrobne video obdelave.
Pravila za snemanje videa
VIRI
Učni načrt za izbirni predmet. Računalništvo. (2002). Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo. https://www.gov.si/assets/ministrstva/MIZS/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/izbirni/3-letni-lahko-krajsi/Racunalnistvo_izbirni.pdf
Features. (b. d.)shotcut.org/features/
Features. (b. d.)https://www.canva.com/about/