PN3: OBRAVNAVA IZBRANE PROGRAMSKE OPREME OZIROMA APLIKACIJ ZA POUČEVANJE V 3. TRILETJU OSNOVNE ŠOLE

Priprava predstavitev je v osnovni šoli vključena v številne predmete, saj učencem ponuja priložnost za razvijanje različnih veščin, kot so pisno izražanje, razvrščanje informacij, uporaba digitalne tehnologije, ustvarjalnost, javno nastopanje in timsko delo.

Prav zaradi teh prednosti sem se odločil analizirati tri aplikacije, s katerimi je mogoče ustvarjati predstavitve. Te so:

  • Powerpoint
  • Canva
  • Google slides

POWERPOINT

PowerPoint je program za izdelavo predstavitev, ki ga je razvilo podjetje Microsoft. Najpogosteje se uporablja za ustvarjanje diaprojekcij, ki vključujejo besedilo, slike, grafikone, video posnetke, animacije in druge multimedijske vsebine.

MS Powerpoint © 2024 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

Tukaj sem ovrednotil aplikacijo: Ovrednotenje

Ovrednotenje_MS Powerpoint © 2024 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

GOOGLE SLIDES

Google Slides je brezplačna spletna aplikacija podjetja Google za ustvarjanje, urejanje in predstavitev diaprojekcij.

Google Slides © 2025 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

Ovrednotenje aplikacije: Ovrednotenje

Ovrednotenje_Google Slides © 2025 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

CANVA

Canva je spletno orodje za grafično oblikovanje, ki omogoča enostavno ustvarjanje vizualnih vsebin tudi tistim brez oblikovalskega znanja.

Canva © 2025 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

Ovrednotenje aplikacije: Ovrednotenje

Ovrednotenje_Canva © 2025 by OSKI is licensed under CC BY 4.0 

IZOBRAŽEVALNI VIDEOPOSNETEK

Tukaj je link do videoposnetka: https://drive.google.com/file/d/1tTmjklrckmbg50Cvc7jviATNrojjVLsm/view?usp=sharing

PRIMERJAVA PROGRAMSKE OPREME

Na koncu lahko zaključimo, da ima vsako orodje svoje prednosti. PowerPoint je najbolj primeren za napredne in kompleksne predstavitve, Google Slides za skupinsko delo in je enostaven za uporabo. Canvo lahko uporabljamo pri oblikovanju predstavitev, ki so vizualno privlačne. V šolskem okolju je priporočljivo, da izbiro prilagajamo ciljem učne ure. Če je poudarek na ”lepoti” predstavitve, je najbolj primerno orodje Canva, saj nam res ponudi ogromno možnosti z vizualnega vidika. Če pa želimo, da učenci razvijajo svoje digitalne kompetence z ustvarjanjem bolj zahtevnih in vsebinsko podrobnejših predstavitev, je bolj primeren PowerPoint. Slednji omogoča uporabo funkcij, ki so naprednejše kot pri ostalih programskih opremah, saj omogoča natančno urejanje vsebine. V primerih, ko spodbujamo sodelovanje, skupinsko delo in lažji dostop do gradiva, je priporočljivo, da uporabi Google Slides. Le – ta omogoča, da učenci hkrati sodelujejo pri pripravi predstavitve in tudi, da enostavneje delijo predstavitev preko spleta.

VIRI

Obrazec za vrednotenje programske opreme:  https://drive.google.com/file/d/1PM2pb9qW8XGJDtAJg3cCoGhfVjewWYom/view

Krajnc, R. (2013). Učni načrt – Računalništvo: neobvezni izbirni predmet. Ljubljana: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Zavod RS za šolstvo. https://www.gov.si/assets/ministrstva/MIZS/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/izbirni/3-letni-lahko-krajsi/Racunalnistvo_izbirni.pdf

(Skupno 5 obiskov, današnjih obiskov 1)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost