KV2: Kdo vse je vpleten?

Tehnologija se vsako leto bolj razvija in postaja bolj dostopna vsem ljudem. V današnjih časih velika večina ljudi uporablja internet, ne glede na njihovo starost in izobraženost. Za vse ki uporabljajo internet in/ali objavljajo različne stvari na spletnih straneh je pomembno, da se zavedajo na kaj morajo pomisliti preden objavijo npr. sliko in kakšne so lahko posledice vsake objave oziroma delovanja na spletu. Digitalni odtis  predstavlja pot do podatkov, ki jih pustimo za seboj pri uporabi digitalnih storitev. Ločimo lahko med pasivnim in aktivnim digitalnim odtisom. Pasivni digitalni odtis nastane, ko se zbirajo podatki o uporabniku spleta brez njegovega sodelovanja, medtem, ko aktivni digitalni odtis namerno puščamo sami, z osebnimi podatki in informacijami, ki jih na spletu delimo sami. Zavedati se je potrebno tudi, da digitalnega odtisa ne ustvarjamo le zase, temveč tudi za druge ljudi, npr. slika, na kateri nisi sam, starši, ki objavijo sliko otrok, itd. Digitalna identiteta pa je zbirka informacij o posamezniku, ki omogoča ponudnikom digitalnih storitev, da nas identificirajo, ko nam omogočijo dostop do digitalne storitve. Za identificiranje se največkrat uporablja uporabniško ime in geslo.

Po mojem mnenju bi se morali vsi uporabniki digitalnih storitev zavedati možnih posledic svojega delovanja na spletu. Še posebno starši otrok, preden objavijo slike/videoposnetke svojega otroka, ki za to še ne more dati dovoljenja ter mladostniki, ki večkrat objavijo slike in drugo brez potrebnega premisleka. Te objave lahko posamezniku v prihodnosti škodijo. Da bi se se čim večje število ljudi zavedalo pomembnosti varnosti na spletu, digitalnega odtisa in digitalne identitete se mi zdi primerno, da bi na osnovnih šolah že otrokom skozi različne delavnice naučilo kako in kaj objavljati na spletu.

VIRI: