AK7: Računalniška omrežje in ROID

V analizo rabe spletnih storitev smo vključili 9 osnovnih šol v Občini Celje.

OŠ GlazijaOŠ LavaI. OŠ CeljeII. OŠ CeljeIII. OŠ CeljeIV. OŠ CeljeOŠ Frana RošaOŠ Frana KranjcaOŠ Hudinja
spletna stran šole (GVS, Joomla, WordPress, Google site, drugo)WordPressWordPress WordPress WordPress WordPress WordPress WordPress WordPress WordPress
spletna učilnica/zbornica (GVS ali Arnes učilnice – Moodle)Arnes učilniceArnes učilnice Arnes učilnice Arnes učilnice Arnes učilnice / Arnes učilnice Arnes učilnice Arnes učilnice
upravljanje VIZ (e-Asistent, lo.Polis)/e-Asistent// e-Asistent e-Asistent e-Asistent Lo.Polis/
Uporaba digitalnih storitev na celjskih osnovnih šolah

Vse osnovne šole v raziskavi so imele svoje spletne strani postavljene v sistemu WordPress. Prav tako so vse šole, z izjemo IV. OŠ Celje, ki ne uporablja spletnih učilinic, svoje spletne učilnice gostile preko Arnes učilnic oz. Moodle-a.

Izmed devetih analiziranih šol, štiri šole (III. OŠ, IV. OŠ, OŠ Frana Roša in OŠ Lava) uporabljajo sistem e-Asistent, OŠ Frana Kranjca pa sistem Lopolis. Za preostale šole podatka o rabi elektronskega sistema za ocenjevanje in beleženje odsotnosti nismo našli.

Preverjali smo tudi rabo enotne identifikacije in rabo oblačnih storitev. Le ena izmed šol (I. OŠ Celje – e-učenec) je imela objavljeno povezavo do enotne identifikacije (sio.mdm). Prav tako je bil skop nabor podatkov o rabi oblačnih storitev, kjer sta imeli le I. in IV. OŠ Celje objavljeno povezavo do Office 365 prijave (s čimer sklepamo, da uporabljajo storitev oblak365).

Refleksija

Storitve omogočajo celotni šolski skupnosti, torej učencem, učiteljem, staršem in vodstvu šole, lažjo medsebojno komunikacijo in poenoten dostop do informacij. Za nemoteno delovanje teh storitev pa skrbijo ponudniki le-teh in ROID-i na posameznih šolah. ROID za vzdrževanje in pomoč pri uporabi različnih spletnih storitev mora najprej znati uporabljati storitve in kako delujejo v ozadju, da lahko pomaga uporabnikom (učencem, učiteljem, staršem in vodstvu šole) pri nastalih težavah. Prav tako mora poznati zakonodajo glede varovanja osebnih podatkov, saj načeloma ROID skrbi za vnos uporabnikov v sisteme. Te podatke prejme s strani vodstva šole, s katerim je v nenehni komunikaciji glede stanja storitev, razreševanja večjih problemov pri delovanju storitev, potrebnih nadgradnjah sistema za lažje delovanje storitev.