AKTIVNOST KV2: DIGITALNI ODTIS IN DIGITALNA IDENTITETA

Digitalni odtis in digitalna identiteta učenca in vloga učitelja RA in starša – reflektivno razmišljanje

Dandanes splet uporablja pravzaprav vsak, od najmlajših do malo starejših ljudi. Večina se jih ne zaveda , da se vsi podatki, ki jih delimo z drugimi, tvorijo našo lastno digitalno identiteto. Dele le te lahko uporabljajo različna podjetja, da tržijo z našimi osebnimi podatki, lahko pa delujejo tudi zlonamerno. Vsaka spletna objava dopolne naš spletni odtis, ki pa je lahko pasiven (podatki o uporabniku se zbirajo brez njegovega sodelovanja) ali aktiven (osebni podatki, ki jih na spletu delimo sami). Pomembno je, da zaradi tega na spletu ravnamo previdno in ne objavljamo osebnih podatkov, prav tako pa tudi na druge načine skrbimo za varno uporabo spleta (uporabljamo varna gesla, premislimo, predem objavimo fotografijo, pazimo na spletni ugled drugih, preberemo navodila, funkcije in pogoje uporabe družbenega omrežja, …). Zavedati se moramo posledic, ki jih lahko objavljanje podatkov, slik ali video posnetkov prinese.

Menim, da je ozaveščanja o varni uporabi spleta premalo, prav tako se premalo zavedamo, kakšne sledi puščamo za sabo in kakšne posledice lahko ima to za nas in za druge. Vsak dan na spletu “puščamo” določene informacije, ki nam lahko v prihodnosti škodijo. Prav zaradi tega mislim, da bi bilo o varnosti na spletu potrebno ozaveščati več, pa ne samo otroke v šolah, ampak tudi vse ostale ljudi, kajti veliko ljudi si dneva več ne zna predstavljati brez spleta, pa naj bo to za šolo, službo ali pa kaj druga. Pri temu ozaveščanju je pomembno, da uporabnikov spleta ne prestrašimo z vsemi nevarnostmi, ki pretijo na njih na spletu, ampak jim predstavimo tako pozitivne kot tudi negativne vidike spleta. S tem jim omogočimo, da bodo splet uporabljali karseda varno, prav tako pa bodo svoje znanje o varni rabi splet lahko delili tudi z drugimi. Tako bo svetovni splet postal varnejši za vse uporabnike.

Miselni vzorec: DVE PLATI INTERNETA

VIRI:

AKTIVNOST KV2: DIGITALNI ODTIS IN DIGITALNA IDENTITETA © 2022 by MA is licensed under CC BY-SA 4.0