2. KV: Digitalni odtis in digitalna identiteta

Digitalni odtis je zbirka vseh sledi, ki jih puščamo med uporabo katerekoli elektronske naprave. Del te vsebine digitalnega odtisa aktivno prispevamo sami z namenom izmenjave informacij, in sicer s prijavljanjem na različna spletna mesta, predvsem družbeni mediji, Facebook, Instagram, Reddit itd. Drugi del te vsebine, pa je tako imenovana pasivna vsebina, kamor spada uporabnikova dejavnost brskanja po spletu in informacij, shranjenih kot piškotki. Zbirka vseh teh podatkov, s pomočjo katere si lahko nekdo ustavi sliko o nas in naših navadah, se imenuje digitalni odtis. Uporaba digitalnega odtisa ima tako pozitivne kot negativne posledice. Po eni strani, vsakič ko objavimo informacije na splet, kjer lahko kdorkoli to vidi, je to predmet številnih vprašanj glede zasebnosti. Na primer, brez dovoljenja lahko tako korporacije proizvajajo prilagojene oglase na podlagi naše zgodovine brskanja. Po drugi strani pa lahko drugi izkoristijo koristi, kot npr. vplivneži na družbenih omrežjih. Prav tako lahko pri iskanju službe, naš delodajalec uporablja digitalni odtis za spletno preverjanje, s katerim odločajo našo prihodnost ali dobimo službo ali ne, zaradi naše morebitne kontroverzne objave, ki smo jo objavili nekaj časa nazaj.

Menim, da je digitalni odtis v današnjem času pomembnejši kot kadarkoli prej, saj se tehnologija vedno bolj razvija in s tem tudi uporaba elektronskih naprav. Predvsem uporaba elektronskih naprav v rokah otrok, ki so naivni in se ne zavedajo vseh nevarnosti in plenilcev, ki pretijo na njih. Prav tako se lahko informacije, ki jo damo na internet zlorabi in uporabi v zlonamerne namene. Vsak dan se pojavlja več spletnih strani, “phishing sites”, spletnih goljufij, kjer lahko nekdo, digitalno nekompetenten ali pa tudi ne, vpiše vse svoje osebne, bančne podatke ter tako postane žrtev spletne zlorabe. Zato menim, da bi bilo potrebno, sploh v današnjem času, že zgodaj pričeti z izobraževanjem o spletnih nevarnostih in varni uporabi interneta tako odraslih kot otrok. Velik poudarek bi dal tudi na starše, ki objavljajo slike take ali drugačne svojih otrok na družbena omrežja in zlasti, kar sem opazil tudi sam zadnje čase je objavljanje svojega lastnega naslova bivališča na Facebook Marketplace, kjer uporabniki “naslov” izdelka zamenjajo z naslovom bivališča. Zanimiv mi je tudi subreddit r/byebyejob, kjer je veliko objav, da so bile osebe odpuščene zaradi objav, ki so jih objavili na družbena omrežja, npr:

Uprimo se spletnemu ustrahovanju

Infografika dostopna tukaj.

2. KV: Digitalni odtis in digitalna identiteta by ardmen is licensed under CC BY-NC-ND 4.0