Aktivnost KV2: Digitalni odtis in identiteta

Otroci današnje dobe so že od majhnih nog izpostavljeni tako internetu kot tehnologiji, preko katere lahko do interneta dostopamo. Starši zelo radi objavljajo slike svojih otrok že od malih nog ter seveda poleg slike napišejo še otrokovo ime, kje se je rodil, njegov rojstni datum in tako naprej. Na ta način starši že od samega začetka oblikujejo in puščajo otroku digitalno identiteto ne glede na to ali se otrok s tem strinja ali ne. Kot lahko pričakujemo poleg ustvarjanja digitalne identitete na ta način otroka in sebe izpostavimo mnogim potencialnim grožnjam – kradilcem identitete, pedofilom (če so objavljene slike nagih otrok) itd. Vrtci pa ne glede na to, da se to dogaja, odvračajo predlog o tem, da bi starše izobrazili o internetni varnosti, češ da starše to ne zanima. Ko otrok odraste mora nato brez izbire sprejeti že ustvarjeno digitalno identiteto, če je v njihovem otroštvu prišlo do tega. Pri otrocih, ki digitalne identitete še nimajo in jo začnejo ustvarjati sami pa morajo biti prav tako pazljivi kaj objavljajo na internetu, saj kar je enkrat na internetu je skoraj da nemogoče izbrisati. Mladostniki so predvsem izpostavljeni socialnim medijem, kjer morajo biti pazljivi na anonimnost in to, da ne delijo svojih osebnih podatkov. Tam največkrat pride to morebitnih nevšečnosti, saj je zelo enostavno nepremišljeno objaviti nekaj in to kasneje obžalovati – le en klik z miško. Tukaj seveda omenimo tudi lokacijo katero lahko delimo in se izpostavimo zasledovanju. Poleg tega je pri mladostnikih popularen seksting, saj na ta način posameznik dobi potrditev o svoji samopodobi s strani sovrstnikov. To seveda lahko pripelje do tega, da se te gole fotografije razširijo in prepošljejo ostalim vrstnikom in osebam katere lahko slike uporabijo za različne vrste izsiljevanja. Omeniti moramo še gesla, katera so ustvarjena za varovanje uporabniških računov. Ne glede na to, da geslo varuje naš račun, je pomembno kakšno je. Geslo more biti daljše od 8 malih in velikih črk, številk in posebnih znakov, kot so #?!-.,%&@ß. Seveda pa je zaželeno, da je geslo različno za vsak uporabniški račun.

Glede na nešteto objavljenih slik otrok z strani staršev na internetu, je očitno, da je trenutna generacija staršev zelo slabo izobražena glede varnosti na internetu. Brez dvoma bi bilo potrebno uvesti obvezno izobraževanje na temo varnosti na spletu za starše že v predšolski dobi, saj ima vsak otrok dostop do interneta vedno le bolj zgodaj. Ozaveščanje mladih o varni rabi interneta je nekoliko na mestu, ampak se največkrat ne jemlje resno, saj mladostniki ne razmišljajo trezno in bodo naredili vse za to, da bodo bolj uporabni. Seveda to ne velja za vse, velja pa za večino. Ustvariti bi morali drugačen pristop za predstavitev varnosti na spletu za mlajše, da bi bolje razumeli, da si z malomarnostjo lahko potencialno uničijo tudi svojo prihodnost, čeprav se tega ne zavedajo. Učitelji po drugi strani več ali manj so obveščeni o varnosti na spletu, saj so predavanja o varni rabi spleta vsako leto in so se je udeležili vsaj enkrat. Ne glede na to, pa bi moral ROID vsake šole organizirati predavanje o varni rabi spleta konkretno usmerjeno na učitelje – objavljanje rezultatov tekmovanj, reševanje nalog na spletu, uporaba programskih okolij, ki zahtevajo prijavo itd.