digitalni odtis in digitalna identiteta

Digitalni odtis pa je zbirka vseh sledi, ki jih puščamo med uporabo katerekoli elektronske naprave. Poznamo pasivni digitalni odtis, ki se ustvari z zbiranjem podatkov o posamezniku brez njegove vednosti in aktivni digitalni odtis, ki je ustvarjen, ko uporabnik sam in namenoma posreduje svoje osebne podatke z namenom deljenja informacij na spletnih mestih ali v družbenih medijih.  Digitalna identiteta pa je identiteta, ki jo uporabnik, organizacija ali elektronska naprava prejme za vstop v računalniški prostor. Ključna naloga identitete je zagotavljanje varnosti in zasebnosti. Vedno, ko na spletu objavimo novo informacijo, sliko, videoposnetek, … izgubimo delček zasebnosti, gradimo pa našo digitalno identiteto. Dobro moramo premisliti kaj objavljamo na spletu, saj imamo kasneje v življenju lahko probleme, če smo kdaj objavili kaj neprimernega. Velik problem je tudi, ko otrokom že starši nekako gradijo digitalno identiteto brez njegove odobritve. Na primer, ko posnamejo in objavijo otrokove prve korake, njegove prve besede, … Tudi to lahko kasneje v življenju vpliva na otroka, čeprav za objave ni bil zaslužen sam. Učitelji pa imajo pomembno nalogo, da otroke seznanijo z nevarnostmi objavljanja na spletu in kako se zaščititi, da ne pride do zlorabe.

Menim, da je zelo pomembno, da že najmlajše naučimo, kakšne so lahko posledice, če objavljamo neprimerne vsebine in če nismo zaščiteni z dobrim geslom. Vse več mladih se pridružuje družabnim omrežjem in mislim, da ne pomislijo kako lahko npr. slika z neke zabave vpliva na njihovo prihodnost. Kar naložimo na splet lahko vidi kdorkoli, kasneje lahko tudi naš delodajalec, kar pa lahko vpliva na našo možnost zaposlitve. Zelo pomembno je tudi, da se starši zavedajo, da ni pametno objavljati vseh otrokovih slik, videoposnetkov, oziroma, da dobro premislijo, če to lahko vpliva na otrokovo življenje. Mislim, da se o varnosti na internetu govori čisto premalo in večina ljudi objavi tudi zelo osebne stvari, saj se ne zavedajo, kakšne posledice to lahko prinese.

VIRI: