Opis PO in povezava z UN

Spletna stran(ROM) spada v tematski sklop računalniška omrežja.

Cilj predmeta:

• pridobivajo temeljna znanja, spretnosti in navade za učinkovito ter uspešno uporabo sodobne računalniške tehnologije za zadovoljevanje svojih in družbenih potreb
  • oblikujejo stališča do pridobljenih informacij in krepijo merila za doživljanje ter vrednotenje lepega
  • razvijajo sposobnosti za učinkovito in estetsko oblikovanje informacij
  • pridobivajo sposobnost samostojnega reševanja problemov
  • razvijajo sposobnost in odgovornost za sodelovanje v skupini ter si krepijo pozitivno samopodobo
  • razvijajo pravilen odnos do varovanja lastnine (avtorske pravice) in osebnosti (zaščita podatkov)

Operativni cilji predmeta:

• izdelati enostavno spletno stran
  • poiskati in uporabiti podatke iz omrežja internet
  • opisati področja na katerih so uporabljali računalnik

Specialno didaktična priporočila:

• vsak učenec oz. učenka naj uporablja svoj računalnik
  • izdelajo spletno stran, s katero predstavijo sebe, šolo, domači kraj ali druge dejavnosti, ki jih zanimajo
  • učitelj seznanja z različnimi možnostmi, ki jih odpira informacijska tehnologija, jim svetuje pri izbiri nalog, spremlja njihove aktivnosti in jih opozarja na odklone, jih motivira in vzpodbuja pri njihovem delu, si prizadeva za čim bolj uspešno in učinkovito udejanjanje njihovih idej in pobud in sproti analizira in ocenjuje njihova prizadevanja. Pri tem mora paziti, da učencem in učenkam ne vsiljuje lastnih zamisli in predlogov, ampak jih spodbuja k iskanju izvirnih rešitev

Ocenjevanje:

pri predmetu dobi učenec najmanj eno ustno oceno in eno oceno izdelka. Ustno oceno pridobimo, ko učenca opazujemo pri izdelavi nekega izdelka, oz. kako učenec sodeluje pri tem projektu. Oceno izdelka pa pridobimo tako, da ocenimo njegovo spletno stran(oblika, estetika, izvirnost, nazornost kodiranja podatkov)

Katalog znanja

– Minimalno znanje:

• v obravnavanem programu uporabiti ustrezen ukaz
  • našteti temeljne vrste programske opreme računalnika
  • izdelati preprosto spletno stran

-Temeljno znanje:

• razložiti, kaj pomeni za kakovost informacije preveč oziroma premalo podatkov
  • razložiti, zakaj uporabljamo različno programsko opremo

-Zahtevnejše znanje:

• vplesti spletno stran omrežje

Arnes splet :

Arnes Splet je spletno orodje, s pomočjo katerega lahko hitro in enostavno izdelate:

• spletne strani,
  • spletne predstavitve projektov,
  • spletne dnevnike oz. bloge.

Arnesova infrastruktura omogoča preprosto in varno rabo spletnih in omrežnih storitev. Širok nabor brezplačnih naprednih storitev. Strežniki, diskovni prostor, gostovanje e-pošte, registracija. Omogoča enostaven dostop z enim uporabniškim imenom in geslom, brezplačne, sodobne, preproste in varne spletne aplikacije za učence, učitelje, dijake, študente in druge uporabnike.

Arnes splet omogoča tudi uporabo slovenskega jezika. Je zelo primeren za uporabo v osnovnih šolah, saj je varen, uporaba pa preprosta.

Nekaj povezav:

BlueVoda:

BlueVoda je program, ki ga je za uporabo potrebno namestiti na računalnik. Sam izgled programa ja zelo podoben Miscrosoftovem Wordu, kar bi bilo za samo uporabo in navajanje na program učencem lažje. Deluje na principu primi – spusti, torej bi bila primerna za učence. Na internetu lahko za lažjo uporabo najdemo veliko videov, ki učence lahko lažje usmerjajo.  Šibka točka BlueVoda programa je ta, da nima veliko že vnaprej pripravljenih odzadij za spletne strani, vendar na ta način imajo lahko učenci več svobode in lahko spletno stran že od začetka naredijo kakor si jo sami želijo. Sama aplikacija je v angleščini. Če stran želimo objaviti na spletu, pa si je treba ustavriti račun in mesečno plačevati za uporabo. Program je za učence, z izjemo jezika uporabe, primeren, saj je lahek za uporabo, samo spletno stran pa se da izdelati v manj kot pol ure.

Nekaj povezav:

Izdelek učencev: S pomočjo Arnes spleta ali programa BlueVoda izdelajo spletno stran.

Nalogo sva opravili skupaj s sošolko Vesno Lazić.