2.KV: Digitalni odtis in digitalna identiteta

Vsak človek z vsakim klikom na internetu za sabo pusti sledi. Katero koli spletno stran obiščemo, si “striček google” to zapomni in izrabi za personalizirane oglase in še veliko več. Vendar lahko do podobnih podatkov hitro pride tudi katerikoli drugi človek. Z malo raziskovanja po spletu lahko pridemo do presenetljivih podatkov o določenem človeku. Količina teh podatkov pa je odvisna tudi od tega, koliko sami objavljamo osebne podatke na internetu. Veliko ljudi objavlja razne kontroverzne izjave ali neprimerne slike na socialnih omrežjih, ne da bi pomislili na posledice. Vendar posledice vedno pridejo. Lahko se pojavijo, ko iščemo službo in podjetje malo pobrska za tabo ter najde kaj, kar mu ni všeč. Lahko te podatke dobi vlomilec in ve, kdaj vas ni doma, da lahko vlomi v hišo. Zaradi takih podatkov lahko pride tudi do kraje identitete. Zavarovati se pred vsem tem pa je enostavneje, kot si mislite. Potrebno se je samo vprašat, ali mislim, da je primerno ta podatek objaviti na spletu. Tudi če podatki niso naši, pa vprašajmo osebo, čigar so podatki, ali lahko nekaj objavimo.

Internet je lahko zelo nevaren. Še posebej dandanes, ko skorajda vse poteka preko njega. Komunikacija, plačevanje, nakupovanje, vse to si skoraj ne moremo več predstavljati brez interneta. Ampak pri vsaki od teh dejanj, lahko nekdo izrabi naše podatke. Vedno več je lažnih spletnih strani, ki ti ukradejo podatke, in vedno več je tudi ljudi, ki ne znajo varno uporabljati interneta. Živimo v tako generaciji, ko starši niso poznali interneta in zato ne znajo svojih otrok podučiti o nevarnostih. In če njihovi otroci ne poznajo nevarnosti, potem tudi naslednja generacije ne bo. Otroke in starše je potrebno veliko bolj podučiti o internetu in njegovi varni uporabi. Razložiti jim je treba, da vsaka slika, ki je objavljena na internetu tam za vedno ostane. Mogoče bojo takrat nehali objavljati slike svojih otrok, ne da bi jih vprašali ali lahko oz. se vprašali ali je to primerno. Osebno mislim, da je najbolje, da ne objavljaš veliko osebnih podatkov in da uporabljaš le tista socialna omrežja, ki ji potrebuješ. Tako sem jaz omejil svojo spletno identiteto. Vendar še vedno dobim lahko na internetu kakšen podatek o sebi.