Digitalni odtis in digitalna identiteta

Velika večina izmed nas uporablja vsaj eno družabno omrežje, vendar se vsak ne zaveda nevarnosti, ki pri uporabi spleta pretijo nanj. Vedno, ko kakšno informacijo delimo javno z drugimi, izgubimo del svoje zasebnosti in povečamo svoj digitalni odtis. Ta je lahko aktiven ali pasiven. Aktiven digitalni odtis si ustvarjamo sami, ko objavljamo vsebine, slike, osebne podatke na različnih družabnih omrežjih, medtem ko imamo nad pasivnim digitalnim odtisom manj nadzora, saj nam ga ustvarjajo drugi brez našega sodelovanja, npr. ko nas nekdo označi v neko objavo na Facebooku. Pomembno je, da poskrbimo za ustrezno zasebnost in varnost naših profilov, saj se drugače lahko zgodi, da bodo naše objave dosegle širše občinstvo kot bi si sami želeli. Vendar moramo biti tudi po tem, ko nastavimo svoj profil kot zaseben, pozorni na to, kaj objavljamo. Ne smemo objaviti informacij kot so domači naslov, naslov ostalih ustanov, kjer se velikokrat zadržujemo, telefonska številka, bančni podatki, kopije svojih dokumentov, čas in kraj preživljanja počitnic celotne družine in podobno. Poleg tega je pomembno, da z objavami ne razkrijemo preveč ne le o sebi, temveč tudi o drugih. Če želimo na primer objaviti sliko s prijatelji, nam morajo oni to dovoliti. Veliko staršev pa redno objavlja slike, videe svojih otrok brez njihovega odobravanja (saj so ti še premajhni), s čimer jim že od malih nog dalje ustvarjajo digitalni odtis in identiteto, kar pa ni v redu, saj jim je lahko kasneje zaradi teh slik in objav nelagodno, morda celo vpliva na njihov ugled.

Menim, da v večini lahko nadzorujem svoj digitalni odtis, ki ga puščam na spletu ter si ustvarjam ustrezno digitalno identiteto, s tem, da preden kaj objavim, dobro premislim, kako bo to vplivalo name ali na druge tako zdaj kot tudi čez nekaj časa. Tako lahko preprečim morebitne zlorabe svojih podatkov. Ko/če bom nekoč učiteljica in mati, bo zelo pomembno, da bom učence in svoje otroke dovolj zgodaj začela osveščati o varni rabi interneta in o posledicah objavljanja neprimernih vsebin ter da bom ob morebitnih njihovih težavah, grožnjah na spletu ustrezno in pravočasno ukrepala. Poleg tega bom morala z nevarnostmi na internetu seznaniti starše učencev, hkrati pa otroke naučiti, kako biti aktiven na družabnih omrežjih, ne da bi se pri tem ogrožal in si ustvarjal škodljivo digitalno identiteto. Takšno mnenje imam predvsem zato, ker mene slabih 10 let nazaj, ko sem začela postajati bolj aktiven uporabnik spleta, ni nihče podrobno informiral o tem, kako biti čim bolj varen na spletu, da ti drugi ne bodo morali škodovati.

Viri: