DIGITALNI ODTIS IN DIGITALNA IDENTITETA

Dandanes je že praktično skoraj vsak uporabnik kakšnega družabnega omrežje, kjer preko spleta z ostalimi deliš ogromno osebnih podatkov oziroma stvari o sebi. Od tega kje se nahajamo, kaj počnemo, kaj nas veseli pa tudi kje živimo, koliko smo stari in še veliko drugega. Na podlagi tega lahko popolni neznanec o nas izve marsikaj in to tudi izkoristi. Kar pa pripelje do posledic, ki si jih ne bi želeli. Zato moramo biti pozorni in posvetiti pozornost kdo vse lahko naše podatke vidi ali samo tisti, ki jim dovolimo ali širša javnost, torej čisto vsak uporabnik določenega družabnega omrežja. S tem poskrbimo za našo zasebnost. Zato je pred ustvarjenim profilom priporočljivo, da se preberejo pogoji uporabe in politiko o zasebnosti družabnega omrežja. S tem se seznaniš kje bodo tvoji podatki uporabljeni ter ali jih lahko trajno odstraniš. Prav tako je pomembno, da pazimo katere fotografije objavljamo, saj lahko z njimi marsikaj osebnega izdamo in s tem mogoče damo vedeti, da nas ni doma ali kaj podobnega. Nimajo pa vsi uporabniki družabnih omrežij dobrih namenov in jih lahko s tem privabiš, da te recimo oropajo. Ali pa deliš lokacijo kje se nahajaš in te lahko kdo zasleduje. Kakorkoli preveč zaupamo spletu in se izpostavljamo ter delimo vse več osebnih informacij, ki jih lahko kdo izkoristi sebi v prid. Zato moramo paziti, da varujemo svoje osebne podatke in imamo nadzor nad tem kdo jih lahko vidi. Prav tako si ne moreš zagotoviti, da podatkov ne bi delili tvoji prijatelji, saj ne moreš vsem zaupati. Zato moreš stopiti v svetovni splet z glavo in se zavedati, da z vsako objavo, informacijo, sliko puščaš sledi na spletu.

Sama že več kot 3 leta ob faksu preko študentskega dela delam, kot animatorka v termah. Tam sem ves čas v stiku z družinami, saj moje delo vključuje varstvo otrok, ustvarjalne delavnice, vodne igre in še veliko drugega. Današnje oglaševanje po večini deluje tako, da povabijo znane tuje in slovenske ˝blogerje˝ v naše komplekse. Oni pa nam delajo reklamo, saj jih na socialnih omrežjih spremlja ogromno ljudi, zraven označijo kje so in posledično ljudi privabijo, da pridejo tudi sami k nam na oddih. Po večini so ti “blogerji” kakšne mamice ali pa na splošno družine. Kadar so najavljeni, da pridejo k nam smo mi o tem seveda seznanjeni. Prav tako pridejo na naše vsebine, ki jih pripravimo in takrat vidiš kako dejansko vse to poteka. Mamica je ves čas na telefonu, otroka snema, ga kliče, da bi pogledal v telefon, mu naroči kaj naj naredi, da bo zabavna objava za medije. Praktično otroku ne da miru, da bi se igral kot vsi ostali. Prav tako nimajo neke prave zasebnosti, da bi preživeli čas za sebe brez, da bi to videl celoten splet. Ob tem se čisto vsakič sprašujem, kaj bo ko ti otroci zrastejo, ko se začne obdobje sramu in jim ni več prijetno, da so starši tako obsedeni z njimi. Prepričana sem, da starši o tem ne razmišljajo, kako s tem ustvarjajo digitalno identiteto svojih otrok, ki niso imeli možnosti izraziti svojega mnenja ali lahko to njihovi starši objavijo ali ne. Ne rečem, lepo je imeti slike za spomin in jih čez čas pogledati, ampak da jih imaš v svojem osebnem arhivu, ko veš kdo jih vidi, saj imaš nadzor nad njimi. Sama vem, da ne bom podlegla vsemu temu, saj kot bodoča učiteljica že sedaj pazim kaj objavljam na svetovni splet.

Prav tako imamo v termah strogo pravilo in ne dovoljujemo, da snemajo ostale otroke in ljudi. Zgodila pa se je situacija, da je enkrat ena od “blogerk” snemala in zraven posnela ter objavila tudi mojo sodelavko, po tem je nastala prava mala evforija, saj ji je ogromno ljudi pisalo in govorilo, da so jo videli in bili vsi navdušeni. Takrat se šele zavedaš koliko ljudi to spremlja in kako si praktično viden čisto vsem. Ravno zaradi tega se mi zdi izredno pomembno, da imamo nadzor nad tem. Moramo se resnično zavedati, da to na spletu ostane, ne izgine in ni več poti nazaj. Zato bi morali o tem obveščati, se izobraževati in predajati znanje naprej.

Viri: