Oblikovanje besedil in delo s podatki v oblaku

Učni načrt za Računalništvo v okviru teme oblikovanja besedil in dela s podatki pokriva:

• izbira ustreznega računalniškega programa in zagon le-tega v operacijskem sistemu
  • v programu učenec izbere in uporabi ustrezen ukaz
  • učenec izdela svoje področje, ga preimenuje, izbriše
  • učenec z urejevalnikom besedila napiše krajše besedilo in ga oblikuje
  • učenec z risarskim programom izdela računalniško točkovno sliko in jo vrine v besedilo
  • izdelek shrani na disk in ga natisne
  • zna poslati sporočilo po elektronski pošti in zna nanj tudi odgovoriti
  • učenec uporabi pregledovalnik za internet
  • prepiše datoteke iz ene računalniške enote na drugo
  • učenec zna opisati področja, kjer je uporabil računalnikž

Pri sami izvedbi bi uporabila medpredmetne povezave s slovenščino, kjer bi lahko oblikovali pesem, besedilo. PRav tako bi lahko povezali s fiziko, matematiko in tehniko, kjer bi učenci lahko tabelirali podatke, za njih izrisali grafikone in jih oblikovali ter uredili.

Temo bi lahko aktualizirali z Dropboxom, G-mailom, Word-om. S tem bi učenci bolje lahko spoznali določene oblačne storitve, se naučili pravilno upravljati z elektronsko pošto, se naučili lepo oblikovati seminarske naloge, kjer velikokrat ne znajo lepo vrivati slik v sam dokument, itd.

Po mojem mnenju potrebujejo nadgrajeno znanje iz uporabe Worda, PowerPointa, saj velikokrat znajo narediti osnovne stvari, zahtevnejčim se pa izognejo. Učenci tudi ne poznajo verjetno še dobro oblačnih storitev, ki pa so vedno bolj v uporabi in je primerno, da pridobijo to znanje. Velikokrat na osnovnih šolah ne zahtevajo lepo(pravilno) oblikovanih seminarskih nalog, kar lahko pri prehodu v srednjo šolo in naprej na višje šole lahko povzroča mnogo nevšečnosti.