Digitalni odtis in digitalna identiteta

Dandanes se starši ne zavedajo kako vplivajo na otrokovo prihodnost z objavo slike ali videoposnetka. Ne vedo da z vsako objavo ustvarjajo njihov digitalni odtis. Kako sploh navezati stik s starši in jih poučiti kaj je digitalni odtis in digitalna identiteta, če se na delavnice ki jih organizirajo vrtci na to temo ne odzivajo? Vsemu temu bi morali vsi posvečati več pozornosti saj bo, ko otroci odrastejo in ko ne bodo imeli vpliva na podatke, ki so o njih objavljeni v spletu, že prepozno. Mogoče danes povsem nedolžna slika čez 15 let onemogoči osebi vpis na univerzo, zaposlitev,… Pred objavo pomislimo kako bo vplivala na nas, in ostale okoli nas, in ne glejmo samo na sedanjost ampak tudi na prihodnost. (povzeto po: Malčki in tehnologija – digitalni odtis in varnost)

Youtube; najbolj popularna spletna stran za objavljanje videoposnetkov, kjer se vsak dan objavi ogromno novih posnetkov. V zadnjem času v ospredje prihajajo mlade družine z otroci ki z ‘vlog’-i beležijo svoj vsakdan, katerega z veseljem delijo med uporabnike Youtuba iz vsega sveta. Tudi meni se je na začetku zdelo vse uredu in niti pomislila nisem na digitalno identiteto teh otrok dokler nism naletela na videoposnetek očeta, ki je povedal da svojega otroka ne bo vključeval v videe dokler otrok ne bo dovolj star da se sam odločil katere trenutke svojega življenja želi deliti z ostalimi. Enako bi morali razmišljati vsi, pa ne samo samo starši, tudi sorodniki, prijatelji,… Verjamem pa da se mnogi tudi ne zavedajo kako vplivajo na otroka in njegovo prihodnost z objavo slike ali videoposnetka, saj se o tem ne govori veliko.