KV4: MULTIMEDIJA IN ROID

LETAK:

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.

ROID v osnovni šoli opravlja večino multimedijskih del, ki lahko vključujejo:

• snemanje šolskih prireditev in hramba zapisov (tudi če se šola odloči za zunanjega izvajalca)
  • obdelava videoposnetkov (označevanje, krajšanje, dodajanje filtrov, zvoka)
  • objavljanje videoposnetkov, fotografij na šolsko spletno stran
  • skrbi za objave obvestil na spletni strani

Znanja potrebno za izvajanje naštetih aktivnosti so iz področij multimedije, grafičnih in oblikovnih storitev, iz elektro stroke ter računalništva.

Po mojem mnenju so takšna interdisciplinarna znanja za posameznika, ki opravlja delo ROID-a, lahko hitro preveč obremenjujoča in časovno potratna, sploh če upoštevamo, da se področje multimedije zelo hitro spreminja in da urejanje video in avdio vsebin lahko zaradi velikosti zapisov traja ogromno časa. Zato bi delo ROID moralo biti predvsem v določanju zahtev in koordinaciji vseh strokovnjakov ali zunanjih podjetij, ki imajo na voljo specializirano opremo in znanja, da opravijo zahtevano storitev. ROID pa bi nadzoroval kakovost izvedbe in skrbel za ustrezno identifikacijo, arhiviranje in hrambo izdelkov, zaščito osebnih podatkov in avtorskih pravic, ipd.